Rodzaje skórzanej tapicerki w samochodzie

Skórzana tapicerka wciąż jest postrzegana jako pewnego rodzaju symbol luksusu. Podnosi ona wartość samochodu, jeżeli jest odpowiednio zadbana, co wiąże się z dobrze przeprowadzoną konserwacją. Zadbana skóra powinna być elastyczna, matowa, miękka i przyjemna w dotyku. Niewątpliwą zaletą jest to, że czyszczenie tapicerki skórzanej jest zdecydowanie prostsze niż pranie tapicerki welurowej lub z alkcantary, jednak sam proces czyszczenia zależy także od rodzaju skóry. Jak rozpoznać jej typ w samochodzie?

Skóra gładka otwarta

Skóry otwarte charakteryzują się tym, że w mniejszym lub większym stopniu pochłaniają wodę, przez co proces czyszczenia tapicerki może być bardziej problematyczny. Skóry te można podzielić na semianilinowe i anilinowe.
Skóra semianilinowa posiada cienką warstwę pigmentu, która sprawia, że są nieznacznie bardziej odporne od skór anilinowych, które tej warstwy nie posiadają. Z powodu częściowej impregnacji skóra semianilinowa nie wsiąka tyle wody co anilinowa, jednak jest podatna na wsiąkanie tłuszczów. Skóra anilinowa rzadko występuje w samochodach ze względu na dużą wchłanialność wody – po nałożeniu kropli na powierzchnię tapicerki można od razu zaobserwować ciemniejącą powierzchnię materiału i szybkie wsiąknięcie cieczy.

Skóra gładka zamknięta powierzchniowo

Tego rodzaju materiał skórzany często wykorzystywany jest w tapicerkach samochodowych, ze względu na to, że jest wodoodporny i bardzo trwały. Taką tapicerkę można bez problemu poddać czyszczeniu. Z reguły wykonywane są ze skór bydlęcych, na których powierzchnię nanoszony jest ochronny pigment. Można w łatwy sposób sprawdzić, czy ma się do czynienia z tapicerką ze skóry gładkiej zamkniętej nanosząc kroplę wody – powinna ona pozostać na powierzchni tapicerki nienaruszona, a skóra nie powinna pociemnieć.