Sezonowa wymiana ogumienia – dostępne możliwości

sklep z oponami

Druga połowa marca, to najwyższy czas, aby pomyśleć o wymianie opon na letnie. Pozwoli to obniżyć spalanie i zapewni lepsze własności jezdne samochodu. Posiadając letnie opony na osobnym komplecie felg, można pokusić się o samodzielną wymianę. W przypadku jednego kompletu felg, konieczna będzie wizyta w warsztacie wulkanizacyjnym.

Nowe, czy używane?

Jeśli stary komplet gum z poprzedniego sezonu do niczego się już nie nadaje, to konieczny będzie zakup nowego zestawu. Nowy nie musi koniecznie oznaczać takiego prosto od producenta. Czasami, zwłaszcza w przypadku starszych aut, które nie będą służyć już wieki i planuje się w najbliższej przyszłości pozbyć ich, nie warto inwestować w całkiem nowe opony. Wtedy dobrym pomysłem może okazać się zakup używanego, ale jeszcze nadającego się do montażu i jazdy zestawu czterech opon. Wtedy, zamiast odwiedzać sklep z oponami, lepiej będzie wybrać się na giełdę motoryzacyjną lub przeszukać ogłoszenia na internetowych portalach służących temu celowi.

Jak dobrać opony?

Mając stary komplet, możemy odczytać oznaczenia jakie się na nich znajdują. Poznać musimy:

  • szerokość opony,
  • profil opony (wysokość ściany bocznej),
  • rozmiar felgi( wyrażony w calach).

Posiadając takie informację, uda nam się znaleźć interesujący nas komplet. W przypadku opon używanych, cena może być bardzo korzystna. Jeśli zdecydujemy się na nowy zestaw, z podanymi parametrami sprzedawca doradzi nam, jakiego producenta produkt najlepiej kupić.