Jak dobrać nowe opony?

Jeśli stajesz przed kupnem nowych opon do auta, musisz pamiętać, że jedynie odpowiednio dobrane zapewnią bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jak zatem dobrać odpowiednie opony? Są na to proste sposoby.

Opony w nowym aucie

Jeśli wymieniasz opony w aucie kupionym bezpośrednio u dealera sprawa jest ułatwiona – na oponach znajdziesz oznaczenie rozmiaru opon. Co oznacza numeracja? Na przykład opony Dębica PRESTO UHP 2 245/40 R18 97Y letnie: numer 245 to szerokość opony wyrażona w milimetrach, 40 to wysokość profilu opony wyrażona w procentach. R 18 to średnica koła podana w calach, a 97Y to indeks nośności wraz z indeksem prędkości klasy. 

Jeśli kupisz opony w rozmiarze takim, jakie są dedykowane do tego modelu auta, będziesz mieć pewność, że będą mieć lepsze własności jezdne.

Opony w aucie z drugiej ręki

Jeśli jednak kupiłeś auto z drugiej ręki, może się okazać, że opony które zamontował poprzedni właściciel nie są odpowiednio dobrane. Źle dobrane opony to nie tylko mniej ekonomiczna jazda ale i słabsza przyczepność do drogi i kontrola auta. Sprawdzenie stanu opon w używanym aucie jest jedną z podstawowych rzeczy, jakie powinniśmy wykonać po zakupie. 

Gdzie więc szukać informacji o odpowiednich oponach dla naszego auta? 

Dane dotyczące rozmiaru opony przeznaczonej do danego modelu samochodu odnaleźć można w instrukcji pojazdu, na wewnętrznej części klapy wlewu paliwa, na progu drzwi kierowcy lub na wewnętrznej części drzwi od strony kierowcy, przy zamku. Można też skonsultować się z dealerem marki lub fachowcem w zakładzie wulkanizacyjny i uzyskać poradę.

Opony letnie dostępne na stronie SklepOpon.com.