Czy opłaca się kupić oponę z chin?

opona letnia na feldze

Obecnie na rynku „oponiarskim” istnieje bardzo duża konkurencja. W każdym kraju na rynku obecne są wielkie międzynarodowe marki, lokalne firmy (w naszym przypadku np. Dębica), a od niedawna olbrzymi napływ opon chińskich. Czy warto je jednak kupować?

Czy warto kupować chińskie wyroby na przykładzie opony 195/65 R15 letniej

Oponę 195/65 R15 letnia została wybrana z prostego powodu. Jest to jedna z najpopularniejszych opon. Należy jednak przejść do rzeczy. Opony chińskie są od 30 do 50% tańsze od większości konkurencyjnych produktów. Ale pytanie, co z jakością?

Chińskie opony na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od ich odpowiedników zachodnich. Pewne mankamenty wyjdą, ale dopiero wtedy, kiedy zaczniemy jeździć naprawdę długie dystanse. Głównym parametrem, jaki odróżnia opony chińskie od zachodnich, jest jakość mieszanki, z jakiej są wykonane. Mieszanki chińskie najczęściej szybciej się ścierają.

Różnice w opiniach

Z tego powodu są również różnice w opiniach na temat tych opon. Przede wszystkim, jeśli ktoś nie jeździ zbyt wiele, nie zauważy różnicy i będzie twierdził, że w niczym one nie ustępują odpowiednikom „droższym”. Osoby jeżdżące dużo mogą mieć zgoła odmienne zdanie. Nic w tym złego. Ostatecznie każdy może dzięki temu mieć oponę spełniającą jego wymagania. Najważniejsze czego nie robić, to niezależnie od tego jaką kupujemy oponę, to nie kupować opon, które mają więcej niż 4 lata od daty produkcji. Nawet jeśli opona nie była używana, traci wiele ze swych właściwości, co może być niebezpieczne.